Kandydaci do zabiegu otoplastyki

Otoplastyka, jako zabieg korekcji uszu jest jednym z najczęściej wykonywanych. Wedle danych statystycznych z 2013 roku poddają się mu najczęściej mężczyźni oraz dzieci.

W przypadku najmłodszych operacje wykonywane są od 6-7 ego roku życia, kiedy to małżowiny uszne mają już odpowiednią konsystencję i dojrzałość. Przy czym zaleca się przeczekanie do okresu 13-14 lat, kiedy to zabieg nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, a jedynie miejscowego.

Problem odstających uszu dotyczy 5% populacji. U dzieci to jedna z najczęściej występujących wad wrodzonych. Przede wszystkim przyczyniająca się do powstawania kompleksów na tym tle, jak i stresu. Warto pamiętać o tym, że dzieci nie powinny być zmuszane do wykonania zabiegu, liczy się ich chęć poprawy swojego wyglądu. W takim wypadku również lepiej współpracują z lekarzami i korekcja zbyt dużych uszu czy też uszu zbytnio odstających daje najelpsze efekty.

Choć wydawać by się mogło, iż jest to prosty zabieg należy brać pod uwagę fakt, że każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań. Ryzyko jest niewielkie, należy jednak mieć je na uwadze. Najczęściej pośród pierwszych powikłań pojawiają się krwiaki, zasinienia i ból. Może gromadzić się krew, którą należy usunąć. Możliwe, ale rzadko występujące jest powikłanie w postaci zakażenia rany pooperacyjnej. W takim przypadku stosuje się antybiotykoterapię, która pozwala zwalczyć powstałe zakażenie.

Spośród późnych powikłań wymienia się powstawanie blizny oraz bliznowców. O tym jednak pacjenci powinni być powiadomieni przed wykonaniem zabiegu. Rzadko, ale również zdarzyć się może nawrót odstających uszu, co wynika z „pamięci” zawartej w chrząstce małżowiny usznej. Jedyną możliwości, by odstające uszy w 100% nie pojawiły się ponownie, byłoby całkowite wycięcie chrząstki, czego jednak nie praktykuje się ze względu na efekt w postaci nienaturalnie wyglądającego ucha.

Jeżeli interesują Cię inne rodzaje operacji plastycznych to odwiedź wskazany link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *